විධායක ක්‍රමය දිගටම – අතුරලියේ රතන හිමි

January 27, 2015

නව ආණ්ඩුව විවිධ තනතුරු සඳහා සිදුකර ඇති විවිධ පත්වීම් ගැන ඔබ වහන්සේට තෘප්තිමත් විය හැකිද?

උදාහරණයක් ලෙස ජනාධිපතිතුමාගේ සහෝදරයා වන කුමාරසිංහ සිරිසේන මහතා ශ්‍රී ලංකා ටෙලිකොම්හි සභාපති ලෙස පත් කොට තිබෙනවා.

තවත් පවුල් පාලනයක් ඇති වේ දැයි මහජනතාව තුළ සැකයක් මතුවී තිබෙනවා?

කොටින්ම මම ඒ ගැන දැනගෙන හිටියේ නැහැ. ජනාධිපතිවරයාට බොහෝ සහෝදර සහෝදරියන් සිටිනවා. රාජ්‍ය ආයතනවලට ලේ ඥාතීන් පත් කිරීමට විරුද්ධව කිසිම නීතියක් ඇත්තේ නැහැ. ඔහුට සුදුසුකම් ඇත්නම් එහි කිසිම ගැටලුවක් නැහැ. ඒත් සමස්ත රාජ්‍ය ක්‍ෂේත්‍රයම පවුලේ පාලනයකට යටත් වුවහොත් එය තමයි ප්‍රශ්නයක් වන්නේ.

 පළමු දින 100 ඉතා වැදගත් නිසා ඒ කටයුත්ත එම කාලය ඇතුළත සිදු කිරීම ප්‍රශ්නයක් නොවේද? ඔබ වහන්සේට හිතෙන්නේ නැද්ද පුද්ගලයාට සුදුසුකම් තිබුණත් ඒ පත්වීම් සිදු නොකළ යුතුයි කියලා?

මේ අවස්ථාවේ මේ ගැන මට අදහසක් ප්‍රකාශ කළ නොහැකියි. දින සියයේ වැඩසටහනේ ඉතාම වැදගත් සහ අපහසුම කාර්යභාරය වන්නේ ව්‍යවස්ථාමය සංශෝධනයයි. මැතිවරණ ක්‍රමය වෙනස් කිරීම සහ ජනාධිපතිගේ බලතල අඩු කිරීම ගැන සියලු පාර්ශ්ව තම අවධානය යොමු කිරීමයි වැදගත්. මේ නිසා අප ප්‍රමුඛත්වය ලබා දෙන්නේ ව්‍යවස්ථා සංශෝධනය සහ ස්වාධීන කොමිසම් පත් කිරීම ගැනයි. අනෙකුත් කරුණු අමතක කළ යුතු යැයි මා පවසන්නේ නැහැ. එහෙත් එවැනි දේ ගැන මහජනතාවට ක්‍රියාත්මක වීමට මහ මැතිවරණය ඉඩ සලසනවා.

සමහර පත්වීම්වලදී ඉතා බරපතළ විෂමාචාර සිදුවී තිබෙනවා. උදාහරණයක් ලෙස පී.බී. අබේකෝන් ජනාධිපති ලේකම් ලෙස, ආචාර්ය සෝමරත්න දිසානායක ශ්‍රී ලංකා රූපවාහිනි සංස්ථාවේ සභාපති ධුරයට පත් කිරීමත් අභියෝගයට ලක්වී තිබෙනවා. ශ්‍රී ලංකා රූපවාහිනි සංස්ථාවේ සභාපති ධුරයට වඩා ප්‍රබල දැක්මක් ඇති කෙනකුව පත් කිරීමට තිබුණා නේද?

ආචාර්ය සෝමරත්න දිසානායක සුදුසු නැත්තේ ඇයි කියලා මම දන්නෙ නෑ. වඩාත් හොඳ කෙනෙක් හිටියා නම් පත් කළ යුතු බව ඇත්ත. ඒ ගැන විවාදයක් නෑ. ඔහු දූෂිත අයකු යැයි මට අදහසක් නෑ. වඩාත් සුදුසුකම් ඇති අය සිටිය හැකියි. එයින් කෙනකු මීළඟට පත් කළ හැකියි. මං හිතන්නේ මේවා තාවකාලික මාස තුනකට සිදු කෙරුණු පත්වීම්. මට නම් ආයතනයක සභාපති ධුරයකට වඩා ව්‍යවස්ථා සංශෝධනයයි වැදගත් වන්නේ.

 මේ සියලුම පත්වීම් තාවකාලිකයි කියලද ඔබ වහන්සේ පවසන්නේ?

ඇත්ත වශයෙන්ම මේ සියල්ල මාස තුනකදී වෙනස් වෙනවා. මේ ඇමැති ධුර පවා තාවකාලිකයි.
ව්‍යවස්ථා සංශෝධන සඳහා වූ යෝජනා පාර්ලිමේන්තුවේ සහාගත කිරීම ජනවාරි 21 වැනිදාට නියමිතව තිබුණත් එය කල් ගියා. මෙයට බලපෑ හේතුව කුමක්ද?

මම හිතන්නේ ව්‍යවස්ථා සංශෝධන ගැන දීර්ඝ කාලයක් වාද විවාද පැවැත්විය යුතු බවයි. දින සියයේ වැඩසටහනේ සියලුම අංග හැම දෙනාටම එක ලෙස එකඟ වූ ඒවා නොවීමට පුළුවනි. එය ගැඹුරින් සලකා බලා පුළුල් විවාදයකට ලක් කොට කළ යුතු කාර්යයක්. ව්‍යවස්ථා සංශෝධන මාසයක් ඇතුළත පාර්ලිමේන්තුවේ සභාගත කළ යුතුයි.

දින ගාණ අතර ඉලක්ක ව්‍යාජයිද?

මම එහෙම කියන්නේ නැහැ. ඒත් ප්‍රායෝගික ප්‍රශ්න තිබෙනවා. මම හිතන්නේ නැහැ මිනිස්සුන්ට තිබෙන ප්‍රශ්නය කාලසටහනයි කියලා. ඒ අයට අවශ්‍ය දින 100 ඇතුළත මේ සියල්ල ඉටුවීම පමණයි. ඒ නිසා අප අධෛර්ය විය යුතු නැහැ. වැරැදි සිදු නොවීමට නිතරම අප කල්පනා කළ යුතුයි.

ද එහෙනම් ඇයි ඔබ කාලසටහනක් හැදුවේ? මහජනතාව ඒ ගැන විශ්වාසය තබා තිබෙනවා නේද?

කරන කාර්යභාරය කාල සටහනකින් පැහැදිලි කොට දක්වා තිබෙනවා. මහජනතාව සැලැසුමකට අනුව වැඩකිරීමට කැමැතියි. ඔබත් මගෙන් ඔය ප්‍රශ්නය අහන්නේ අප කාලසටහනක් ඉදිරිපත් කළ නිසානේ. ඒක හොඳ ක්‍රියා මාර්ගයක්. ඉතාම වැදගත් කාර්යය වන්නේ මාස තුනක් ඇතුළත ව්‍යවස්ථා සංශෝධනය අනුමත කර ගැනීමයි.

ඇත්තටම දැන් විධායක ජනාධිපති ක්‍රමයට මොකද වෙන්නේ?

ශ්‍රී ලංකාවේ විධායක ජනාධිපති ධුරය හඳුන්වාදී ඇති ආකාරයේ තමයි වැරැද්ද තිබෙන්නේ. විධායක ජනාධිපති ක්‍රමයෙ ඇති එවැනි ප්‍රශ්න ගැන අප කතා කළ යුතුයි. ඒ ප්‍රශ්නනවලට අප විසඳුම් ද සොයාගත යුතුයි. ජනාධිපතිවරයාට තමා කැමැති පරිදි පාර්ලිමේන්තුව විසුරුවා හැරිය හැකියි. කැබිනට් මණ්ඩලයේ සංයුතියද ඔහුට කැමැති පරිදි පත් කළ හැකියි. ඔහුට කැමැති සංශෝධනද කළ හැකියි. ජනාධිපතිවරයාට ශේ‍ර්ෂ්ඨාධිකරණ විනිසුරුවන්ද පත් කළ හැකියි. මේ ලක්‍ෂණ අපි වහාම ඉවත් කළ යුතුයි. ඒත් එයින් අදහස් වන්නේ සමස්ත විධායක ජනාධිපති ධුරයම අහෝසි කළ යුතුයි යන්න නෙවෙයි.

එහෙත් ජවිපෙ වැනි පක්‍ෂ පවසනවා නේද විධායක ජනාධිපති ධුරය සම්පූර්ණයෙන්ම ඉවත් කළ යුතුයි කියලා?

පක්‍ෂවලට එසේ කිව හැකියි. මනාප ඡන්ද ක්‍රමය වෙනස් කරන්න කියල ඡන්දදායකයෝ ඉල්ලා සිටිනවා. සමහරු එය සම්පූර්ණයෙන්ම ඉවත් කරන්න කියනවා. ඒත් අපට මැද මාවතයි අනුගමනය කළ හැක්කේ. ජනමත විමසුමකට යා යුතු මට්ටමේ සංශෝධනවලට නොයන බවට මෛත්‍රිපාල සිරිසේන මහතා තම වැඩපිළිවෙළේදී පොරොන්දු වුණා. විධායක ජනාධිපති ධුරයට අදාළව සංශෝධනයක් ඇති කිරීමට ජනමත විචාරණයක් පැවැත්විය යුතුයි. මේ නිසා විධායක ජනාධිපති ක්‍රමය සම්පූර්ණයෙන්ම ඉවත්කර දමන්නේ නැහැ.

විධායක ජනාධිපති ධුරය තවදුරටත් පවතීවිද?

නරක ලක්‍ෂණ ඉවත්කොට එය දිගටම පවතීවි.
මේ ආණ්ඩුවේ ප්‍රධානම සටන් පාඨයක් වූයේ වැරැදි කළ අයට දඬුවම් පමුණුවනවා යන්නයි. ඒත් එය සිදුවන්නේ නැහැ යැයි මහජනතාව කල්පනා කරනවා නේද?

සති කිහිපයක් ඇතුළත නීතිය ක්‍රියාත්මක කළ නොහැකියි. දැන් තොරතුරු රැස්කරමින් පවතිනවා. ආණ්ඩුව යටතේ ස්වාධීන ආයතනයක් ස්ථාපිත කරමින් පවතිනවා. ඉදිරි සති කිහිපය ඇතුළත නඩු කිහිපයක්වත් ගොනු කිරීමට හැකි වෙතැයි මා විශ්වාස කරනවා.

 අල්ලස් හෝ දූෂණ කොමිසමේ සභාපතිවරයාට එරෙහිව 2014 ජනවාරි 01 වැනිදා ජවිපෙ පැමිණිල්ලක් ගොනු කළා. ඒ කොමිසම යටතේ යුක්තිය සහ සාධාරණත්වය ඉෂ්ට වේ යැයි ඔබ වහන්සේට විශ්වාස තැබිය හැකිද?

මම හිතන පරිදි අල්ලස් හෝ දූෂණ කොමිසමේ සභාපතිවරයාව ඉවත් කළ නොහැකියි.
ඔහුව ඉවත් කිරීමේ කිසියම් ක්‍රමවේදයක් තිබෙනවාද?

ඇත්තෙන්ම එහෙම ක්‍රමයක් ගැන මා දන්නේ නැහැ.

 මෛත්‍රිපාල සිරිසේන ජනාධිපතිවරයා ඇමැති මණ්ඩලය 30කට සීමා කරන බවට පොරොන්දු වුණා. ඒත් රාජ්‍ය ඇමැතිවරු එකොළහක් පත් කෙරුණා. මේ නව තනතුරු මොනවාද?

රාජ්‍ය ඇමැතිවරුන්ගේ වගකීම වන්නේ රාජ්‍ය දෙපාර්තමේන්තු බලා ගැනීමයි. කොටින්ම ඒ ගැන මගේ විරුද්ධත්වයක් නැහැ. අපට තියෙන සීමාව රැකිය හැකියි. ඒත් වඩාත් වැදගත් කාර්යය වන්නේ ඉදිරියේ එන ව්‍යවස්ථා සංශෝධනය සඳහා සමස්ත පාර්ලිමේන්තුවේ සහයෝගය ලබා ගැනීමයි. මේ සඳහා අපට තුනෙන් දෙකේ බහුතරය අවශ්‍යයි. කැබිනට් මණ්ඩලය පත් කරන විට අප වඩාත් සැලකිලිමත් විය යුතුයි. හැම පාර්ශ්වයක් ගැනම අපට අවධානය යොමු කිරීමට සිදුවෙනවා. මාස 3ක් ඇතුළත ව්‍යවස්ථා සංශෝධනය අනුමත කරවාගත යුතුයි. කැබිනට් අමාත්‍ය ධුර සංඛ්‍යාව ව්‍යවස්ථාවේ සටහන් කිරීමට අවශ්‍යයි. අප විශ්වාස කරනවා එය ගණනින් 30 නොඉක්මවිය යුතු බව.

මම පෞද්ගලිකව විශ්වාස කරන්නේ 25ක් ප්‍රමාණවත් බවයි. මේ දේවල් සිදු කෙරෙන තුරු පවතින පාර්ලිමේන්තුව දිගටම ක්‍රියාත්මක කිරීමට අපට සිදුවෙනවා. මේ නිසා මේ අවස්ථාවේ අමාත්‍යධුර සංඛ්‍යාව වගේ ප්‍රශ්න වඩා බරපතළ ලෙස සැලකීම අවශ්‍ය නැහැ. මෙය ප්‍රධාන පක්ෂ දෙක එකමුතු වී ගොඩනැඟූ ජාතික ආණ්ඩුවක කැබිනට් මණ්ඩලයයි. ධුර බෙදා දීමේදී කිසියම් ආකාරයකට තනතුරු සංඛ්‍යාව වැඩිවීම විශාල ප්‍රශ්නයක් කරගත යුතු නැහැ. කිසිම කෙනකුට ව්‍යවස්ථා සංශෝධනයක් තනිවම සිදු කිරීමට නොහැකියි. ඒත් මේ සියල්ලට ගත වන්නේ මාස තුනක් පමණයි කියලා අප මහජනතාවට පැවැසිය යුතුයි.

මේ පත්වීම් මාස තුනක් සඳහා පමණයි කියලා ඔබට සහතික විය හැකිද?

සහතිකවම ව්‍යවස්ථා සංශෝධනයෙන් පසු කැබිනට් මණ්ඩලය 30කට සීමා වෙනවා. මේ ප්‍රකාශයේ වගකීම මා භාර ගන්නවා. ව්‍යවස්ථාවේ ස්ථාපිත කෙරෙන මේ කරුණු කිසිම කෙනකුට උල්ලංඝනය කළ නොහැකි වනු ඇති. ඉදිරියේදී පත්වන ආණ්ඩු මේ ආකාරයෙන් ජාතික ආණ්ඩු නොවන්න පුළුවනි. මෙය අන්තර්වාර ආණ්ඩුවක්. ප්‍රධාන පාර්ශ්ව දෙකේ ගැටුම් අතරේ අපට ඉදිරියට යා නොහැකියි. කිසිම කෙනකුට ව්‍යවස්ථා සංශෝධනයක් තනිවම සිදුකළ නොහැකියි. අපට බහුතරයේ සහාය අත්‍යවශ්‍යයි.

ඒ සඳහා දූෂිත දේශපාලනඥයන්ගේ සහාය ලබා ගැනීම පාරාවළල්ලක් වේයැයි මහජනතාව සැක කරනවා?

එහෙම ගත්තොත් අපට දූෂිත මන්ත්‍රිවරු 25ක් 30ක් පමණ ඉවත් කිරීමට සිදුවෙනවා. එවිට ව්‍යවස්ථා සංශෝධනය සිදුකරන්නේ කවුද? මහජනතාව තේරුම් ගත යුතු කරුණ මෙයයි. දූෂිත පුද්ගලයන් හැම තැනකම ඉන්නවා. අපි ඒ අය ගැනත් පැමිණිලි කළ යුතුයි. රාජ්‍ය නිලධාරීන්ගෙන් සියල්ලම බලාපොරොත්තු විය නොහැකියි.

අකාර්යක්ෂම නිලධාරීන්ට එරෙහිව අප විරෝධතා මතුකළ යුතුයි. ඒ සංස්කෘතිය ගොඩනැඟීමටයි අප උත්සාහ දැරිය යුත්තේ. අල්ලස් හෝ දූෂණ කොමිසමේ සභාපතිවරයා ඉවත් කරන ලෙස අප උද්ඝෝෂණ සහ බලපෑම් කළ යුතුයි. ජනමාධ්‍ය, සමාජ ක්‍රියාකාරීන් සහ මහජනතාවට ඉදිරි මාස තුන ඇතුළත මේ කාර්යයට දායක වීමේ යුතුකමක් තිබෙනවා. ව්‍යවස්ථා සංශෝධනය අනුමත වූ පසු අමතර අමාත්‍යාංශ ඉවත් කරන බවට මට සහතිකයක් දිය හැකියි. එවිට මුළු රටටම දැනගත හැකියි රටේ පවතින අමාත්‍ය ධුර සංඛ්‍යාව කීයද කියලා. ගැටුමක් ආවොත් අපට පාර්ලිමේන්තුව විසුරුවා හැරිය හැකියි. ඒත් ඒ සියල්ලට පෙර ව්‍යවස්ථා සංශෝධනය සිදුකර ගැනීමයි වැදගත් වන්නේ.

සමහර දූෂිත දේශපාලනඥයන්ට රටින් පලා යෑමට ඉඩ ලැබීමේ වරදෙන් කොටසක් ආණ්ඩුව දැරිය යුතු යැයි මහජනතාව කල්පනා කරනවා නේද?

ඒ අය දූෂණවලට වැරැදිකරුවන් බව නීතිය ඉදිරියේ ඔප්පු වුවහොත් අන්තර්ජාතික පොලිසිය හරහා මෙරටට ගෙන්වා ගැනීමට හැකියි.

ජාතික හෙළ උරුමය ඉදිරි මහ මැතිවරණයේදී තනිවම පක්ෂයක් ලෙස තරග කරනවාද?

අපට එජාපය හෝ ශ්‍රී ලනිපය සමඟ තරග කළ හැකියි. අපට ජවිපෙ සමඟ එක්වී තුන්වැනි බලවේගයක් ගොඩනැඟීමටද හැකියි. ඒත් අපි තවමත් ඒ ගැන සාකච්ඡා පවත්වා නැහැ.

ද සිලෝන් ටුඩේ පුවත්පත සමඟ පැවැත්වූ සාකච්ඡාවකදී ජාතික හෙළ උරුමයේ මහ ලේකම් චම්පික රණවක පැවැසුවා සියලුම පක්ෂ තම දැඩි මත වෙනස් කොට පොදු අරමුණකට එක්විය යුතුයි කියලා. ජාතික හෙළ උරුමය සිංහල බෞද්ධ ජාතික මතවාදයෙන් වෙන් වීමට සූදානම්ද?
අප කවදාවත් සිංහල බෞද්ධකම පදනම් කරගෙන කතා කොට නැහැ.

ඒත් ජාතික හෙළ උරුමයේ අනන්‍යතාව එයයි නේද?

ඒක ඇත්ත.

ආණ්ඩුවේ ගමන ගැන ඔබ තෘප්තිමත්ද?

මේ ආණ්ඩුව සුදුසුම එක නෙවෙයි. ඒත් මේ මඟින් අපගේ ඉලක්ක කරා යා හැකියැයි අප විශ්වාස කරනවා.

මේ ආණ්ඩුව ගැන මහජනතාවට බලාපොරොත්තු තැබිය හැකිද?

මේ පරිවාස කාල සීමාව අතරතුරදී ව්‍යවස්ථා සංශෝධන, සහන සහ දූෂණයට එරෙහි ක්‍රියාමාර්ග ගනු ලබනවා. මේ ආණ්ඩුවෙන් මහජනතාවට බලාපොරොත්තු විය හැකි හොඳම දේ ලෙස මා දකින්නේ ව්‍යවස්ථා සංශෝධනයයි. ඉන්පසු මහජනතාවට අලුත් ආණ්ඩුවක් පත්කරගත හැකියි. දූෂිත දේශපාලනඥයන්ව ඉවත් කිරීමට මහජනතාවට පුළුවනි. ඒ වගේම ආණ්ඩුවක් ගැන අපට සුබ බලාපොරොත්තු තැබිය හැකියි.

මේ පරිවාස කාල සීමාවේදී ජාතික ප්‍රතිපත්ති ගොඩනැඟීමට අපට නොහැකියි. අලුත් ආණ්ඩුවක් යටතේ සියලු අංශවල ස්ථිර ජාතික ප්‍රතිපත්ති මාලාවක් ගොඩනඟාගත හැකියි.

මේ ආණ්ඩුවේ තිරයෙන් පිටුපස සිටින්නේ ඔබ වහන්සේද?

මම දන්නෑ මම තිරය පිටුපසද නැති නම් තිරය ඉදිරිපසද ඉන්නේ කියලා. ඒත් මං දන්නේ මෙච්චරයි, මං ක්‍රියාත්මකයි.

(Ceylon Today පුවත්පතේ පළවූ සම්මුඛ සාකච්ඡාවකි.)

සංවාදය – නිරංජලා ආරියවංශ / පරිවර්තනය – බුද්ධි කරුණාරත්න

Sammy

Previous story Next story

Leave a comment

t

o

p