ප්‍රතිසංස්කරණය කළ අභයගිරි දාගැබ විවෘත කිරීම මේ මස අවසානයේ දී

July 6, 2015

ලෝකයේ පවතින විශාලතම දාගැබක් වන අභයගිරි ස්ථුපය ප්‍රතිසංස්කරණය කිරීමෙන් පසුව බැතිමතුන්ට වන්දනා කිරීම සඳහා විවෘත කිරීම ජනාධිපති මෛත්‍රිපාල සිරිසේන මැතිතුමාගේ ප්‍රධානත්වයෙන් ජූලි මස අවසානයේ දී සිදු කිරීමට නියමිතය.

අනුරාධපුර දිස්ත්‍රික් ලේකම් ඩී.පී.ජී. කුමාරසිරි මහතා විසින් මේ බව පැවසුවේ පසුගියදා අනුරාධපුර කච්චේරියේ දී පැවති රැස්වීමකදීය. එහිදී  දීර්ඝ වශයෙන් සාකච්ඡා කළ අයුරින් තෙදින පිරිත් සඤ්ඤායනාවක් අභයගිරි ස්ථූප පරිශ්‍රයේ දී ජූලි 28 වෙනිදා ඇරඹේ.

මෙම ප්‍රතිසංස්කරණ ව්‍යාපෘතිය අවසන් කිරීමට රුපියල් මිලියන 5,000ක මුදලක් මධ්‍යම සංස්කෘතික අරමුදල මඟින් ලබා දී ඇත. ස්ථූපයේ පහල මළුවේ දිග අඩි 1,100 අතර උස අඩි 247 කි.

1997 දී අභයගිරි සංරක්ෂණ ව්‍යාපෘතිය ආරම්භයේ සිට මිලියන දෙකකට වැඩි බැතිමතුන් සංරක්ෂණ කටයුතු සඳහා ආධාර ලබා දී ඇත.

අභයගිරි ස්ථූපය, පුරාණ අනුරාධපුර උතුරු කොටසේ හෙක්ටයාර් 235ක ඉඩමක විරාජමානව වැඩ සිටියි. අභයගිරි ස්ථූපය, වෙත්තගාමිණී අභය ලෙස නම් ලද වළගම්බා රජු විසින් ක්‍රි.පූ. 89-77 අතර, ඔහුගේ දෙවන පාලන කාලය කාලය තුළදී ස්ථාපිත කරන ලදී.

Sammy

Previous story Next story

Leave a comment

t

o

p